Vannak, akik számára a jövedelem szó még zsebpénzt, ösztöndíjakat, diákmunkákat vagy egyéb munkákat jelent. Viszont már számukra is fontos lehet az anyagi kérdés. Úgy érzik, hogy egyre több mindenre kell már pénz most és a jövőben is. Richard Templar egy könyve és saját gondolataim alapján összegyűjtöttem 10 szabályt, amelyek ezen emberek számára hasznosak lehetnek.
1. szabály: Gondoljunk a gazdagságra.
Kezdjük az elején. Fejünkben a pénz fogalma sok mindennel társul. Öröklött elképzeléseink vannak arról, hogy jó vagy rossz dolog-e a pénz, illetve az, hogy akarjuk, szeretjük és elköltjük. Tehát, talán éppen a gazdagsággal kapcsolatos elgondolásaink tartanak vissza bennünket attól, hogy pénzre tegyünk szert.
Nézzük meg, mekkora erőfeszítésre vagyunk hajlandóak azért, hogy pénzt keressünk. Ha lusták vagyunk, nem tudunk pénzt keresni. Tenni is kell érte. Tisztán kell látnunk, hogy mit akarunk, miért akarjuk, hogyan szándékozzuk elérni, és mit fogunk utána tenni stb. Nem könnyű dolog, de hát a mai életben mi az?
Ha már most úgy érzed, hogy ez hülyeség és kifogások ezrei törnek elő belőled, akkor bizony a pénzzel való felfogásoddal van a baj. Én viszont azt mondom, hogy bármennyire is nehéz és kemény munka, de megvalósítható, ha nagyon akarjuk.
2. szabály: Tűzzünk ki célokat!
Gondolkodjunk el azon, hogyan is akarunk pénzre szert tenni és ez mennyi időbe telik, majd határozzuk meg céljainkat. Legyenek reálisak, becsületesek, elérhetőek. Olyat válasszunk, amit igazán szeretnénk, amiért hajlandóak vagyunk rengeteg időt és energiát belefektetni.
Boldogok vagyunk azzal, amink van? Jó. Ha nem, próbáljuk meg újra, és haladjunk. Azt akarjuk, hogy amint lehet, keljünk fel, és lendüljünk mozgásba.
3. szabály: Tartsuk titokban.
Most, hogy elindultunk egy új irányba, lehet, hogy érdemes lenne, mindezt titokban tartanunk.
Ennek számos oka van:
Egyrészt ha körbejárunk, és reklámozzuk, hogy mit csinálunk, lesznek körülöttünk féltékeny emberek, akik bármit megtennének, hogy gátoljanak bennünket negatív véleményükkel és ez kedvünket szegheti.
Másrészt azt sem akarjuk, hogy úgy tűnjön, mintha prédikálnánk vagy másokra erőltetnénk a saját gondolkodásmódunkat. Az emberek tényleg utálják, ha prédikálnak nekik, ha arra ösztönzik őket, hogy gondolkodjanak el az életmódjukon, vagy ha megmondják nekik, hogy amit csinálnak, az nem elég jó. A jómód megteremtése az egyik olyan tevékenység, amelyet egyedül, titokban végzünk. Nem mintha bármi rossz lenne benne, csak jobb egyedül csinálni.
Egyébként is nem szükséges elárulnunk az összes remek ötletünk, és ha mindenki ezt csinálja, esetleg kevesebb lehetőségünk marad. Jó, ha az embernek van egy titka. Kellemes, elégedett, csodás érzés.
4. szabály: A lustaság a pénzszerzés legnagyobb akadálya.
Korán kell kelnünk, egész nap keményen kell dolgoznunk, és úgy kell lefeküdnünk, hogy még mindig a céljainkon dolgozunk.
Aki inkább vesz egy lottószelvényt, az már megint a rossz utat választja. Ezek az emberek nem készültek fel az áldozatokra, a tanulásra, a kemény munkára, az erőfeszítésekre, és arra, hogy ez legyen életük határozott középpontja.
5. szabály: Lássunk reálisan!
Sajnos sokan panaszkodnak arról, hogy kevés jutott nekik, kifogásokat keresnek, talán dolgoznak az előrehaladáson, de nem elég keményen, vagy nem a megfelelő módon, és abban reménykednek, hogy a problémáik egyszerűen maguktól megoldódnak majd.
Gondoljuk végig, mit tehetnénk vagyonunk növelése érdekében. És aztán tegyük is meg. Semmi más nem fog kihúzni a pénzügyi gödörből. Lássunk reálisan azzal kapcsolatban, hogy merre tartunk, mennyit költünk, mennyit tudunk félretenni, és mit tudunk tenni, hogy egy anyagilag is sikeres, új útra lépjünk.
Ugyanez vonatkozik a spórolásra is. Ha meg szeretnénk spórolni egy bizonyos összeget, akkor pontosan ki kell számolnunk, hogy ehhez mennyi pénzt kell félretennünk hetente vagy havonta. Találjuk ki, hogyan tudnánk nagyobb részleteket félretenni, vagy hosszabbítsuk meg a pénz összegyűjtésének határidejét.
Ha minden hónapban elköltünk x forintot sörre, elektronikus kütyükre, cipőkre vagy akármi másra, akkor nem jó módszer, ha pénzügyi terveink felvázolásakor úgy teszünk, mintha ez a kiadás nem létezne. És, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a lehető legkisebb összeg megspórolása is gondot okoz akkor felesleges azzal áltatni magunkat, hogy mostantól hirtelen képesek leszünk havi x összeget megtakarítani.
Ha kíváncsi vagy a folytatásra, olvasd el a második részt is, amiben az utolsó 5 szabályt írtam le.